OTO CAM FİLMLERİ TEKNİK ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

Oto Cam Filmlerinin araçlarda kullanılmasının, genelde yalnız estetik amaçla ve aracın görüntüsünün değiştirilmesi için kullanıldığı düşünülmekle birlikte, bu eksik ve yetersiz bir değerlendirmeden öteye geçemeyecektir.

Aşağıda sayılan Teknik Özellikleri ve sayısız faydalarıyla, özellikle Akdeniz bölgesinde bulunan ve yılın en az yedi ayı yoğun Güneş Enerjisi alan ülkemiz için, ekonomik, sağlık, güvenlik ve çevresel katkılarıyla  bir gereklilik olma özelliğini taşımaktadır.

Teknik Özellikleri;

Oto Cam Filmleri, çekirdek malzemesi polyster esaslı şeffaf bir malzemeden oluşan ve  üzerinde UV koruma, güvenli yapışkan, çizilmezlik katı, renklendirme katı ve koruma folyosu eklenerek çok katlı (5-7 kat) bir yapıya sahip bir izolasyon ve güvenlik materyalidir.

Kullanılan bu katlar sayesinde, Güneşin Yakıcı etkisine sahip IR (Infra-red) ve UV (Ultra-Violet) ışınlarını önlerken, Görünür Işığı (VLT) kullanılan renklendirme oranında geçiren bir koruma işlevi gerçekleştirir.

Toplam Güneş Enerjisi, solar spektrumda 3 band halinde bize ulaşır,

0-360 Nm arası           UV (Ultra-violet)

360 – 720 Nm arası    VLT (Görünür Işık)

720- 3000 Nm            IR ( Infra-red)

İnsan gözünün görme eşiği, yalnız 360-720 Nm arasındaki ışımayı (VLT) algılamakla birlikte, Toplam Güneş Enerjisi, cildimize, konutlarımıza ve araçlarımıza gün boyu tesir etmeye devam eder. Bu yalnız yaz aylarında sıcak günlerde gerçekleşen bir tehtid değil, kış aylarında ve hatta bulutlu bir havada dahi Güneş Radyasyonunu almaya devam ederiz.

Kaliteli bir Güneş Kontrol Filmi, üretiminde kullanılan teknoloji sayesinde, bizlere Güneşten Korunmak için aşağıda sıralanan sayısız faydalar sunar. Bu faydayı öncelikle Teknik Değerlerini özetleyerek izah etmeye çalışalım;

  • Araç içerisinde çok küçük bir hacim (yaklaşık 10m3) olması nedeniyle, çok kısa bir süre içerisinde güneşten gelen TSE, araç içerisinde aşırı ısı birikimine, konforsuzluğa ve aşırı klima tüketimine neden olur. Araç döşemesini ve kişisel eşyaları bozar, arızalara neden olur.
  • Camlar (renklendirilmiş dahi olsa) hiçbir şekilde UV koruması sağlamaz ve araç içerisinde özellikle yaşlı ve çocuklara zarar verir. Özellikle UV-A, bulut ve atmosfer tarafından engellenemez ve cilt kanserine neden olur.
  • Görünür Işık, filmin tonuyla birlikte ayarlanabilir ve özellikle sürüş esnasında içerideki yansımalar nedeniyle sürüş emniyeti açısından kontrol edilmesi gereken bir faktördür.

Güneş Kontrol Filmlerinin Faydaları;

Güneş Kontrol Filmleri, kendi içerisinde renklendirmesi, metalize tekniği, yapışkan tenolojisi gibi özellikleriyle çok farklılık gösteren bir ürün grubu olup, binalar ve otomobiller için ayrı ürünler olarak üretilmektedir. Aşağıda sıralanan birçok fayda hem bina ve hem de oto filmleri için geçerli olmaktadır.

Sağlık İçin;

Cam Filmleri yüksek oranda UV engelleme özelliğine sahiptir. UV-A, UV-B ve UV-C ışınları farklı dalga boylarında çeşitli zararlı etkilere sahiptirler.

UV-A (320-400 nm): bu ışın atmosfer ve cam tarafından engellenmez.

UV-B (290-320 nm): bu ışın, atmosfer ve ozon tabakası tarafından kısmen tutulur.

UV-C (100-290 nm): bu ışın, atmosfer ve ozon tabakası tarafından yüksek oranda tutulur.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre;

UV öldürücü bir cilt kanseri tipi olan Melanoma’ya neden olmaktadır. Dünyada her 39 erkekten ve her 58 kadından biri melanomaya yakalanmaktadır. İnsan hayatı boyunca tek bir güneş yanığı, melanoma riskini 2 kat artırmaktadır. Genel inanışın aksine, güneş hasarının 80% sini plajda değil, günlük yaşamda almaktayız. Özellikle yaz ve kış ayırmaksızın, el, kol ve vücudun açık bölgelerinde sürekli olarak kanser oluşumu riski bulunur. Melanoma, çocuk kanser türlerinin 3% oranını teşkil eder. Bunun 90% si 10-14 yaş arasındaki kız çocuklarında görülmektedir

Çevre İçin;

AC kullanımına bağlı yakıt tüketiminin düşmesiyle birlikte, doğaya salınan Karbon Emisyonu da aynı nispette düşecektir. Egzoz emisyonunun azaltılması, doğal tabiatı korur, küresel ısınmayı azaltır, özellikle şehirlerde yoğun trafiğe bağlı olarak soluma yoluyla yaşanan bireysel etkilenmeyi azaltır.

Bu doğal çevreye olumlu katkı sağlarken, yine egzoz gazlarının azalmasına bağlı olarak sağlık sorunlarının azaltılmasına katkı sağlayacaktır.

Atık Yönetimine Etkisi;

UV ışınları, kabin içinin renk değiştirmesine, eskimesine ve kısmen şeklinin bozulmasına neden olurlar. Bu nedenlerle araç içine UV ışınların girmesini engellemek, hem  sağlık açısından önemlidir ve hem de araç içinin eskimesini önler. Bu daha az parça değişimi ve dolayısıyle daha az atık kullanımı anlamına gelecektir.

Ekonomi İçin,

Yukarıda sıralanan konu başlıklarına ek olarak ve bazılarının dolaylı sonucu olarak, ekonomiye direk fayda sağlayacaktır.

Araç içerisinin soğutulması için kullanılan araç klimaları, motordan 15-20% oranında güç çeker ve soğutma ihtiyacı artıkça kullanılan yakıt ihtiyacı da artar. Bu nedenle, Oto Cam Filmlerinin %60’lara varan Isı Engelleme kaabiliyeti ve Türkiye genelinde son 10 yılda trafiğe çıkan araç sayısının 10 Milyon adetin üzerinde olduğunu dikkate alarak, yakıt ekonomisine ciddi katkıları olacaktır. Petrol kullanımında ithalat ağırlıklı bir ekonomiye sahip olmamız nedeniyle, Cam Filmi kullanımı gerek bireysel ekonomiye ve gerekse ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacaktır.

Dolaylı fayda olarak, küçümsenemeyecek şekilde cilt kanserine bağlı azalmalar sonucunda Sağlık Bakanlığı ve SGK harcamalarında yine ekonomik bir fayda sağlayacaktır.

Atık yönetimine katkısı sayesinde ise ithal edilen parça oranında bir iyileşme sağlanır ve dolaylı bir ekonomik kazanç yaratır.

Sürüş Güvenliği İçin;

Araç kullanırken torpidodan ve metal eşyalardan gelen güneş yansıması göz almasına sebep olabilir. Özellikle, kol saati, vites kolu ve konsolda kullanılan metal eşyalardan yansıyan yoğun ışık zaman zaman sürücünün göz kamaşmasına neden olabilir. Bu sürüş sırasında sürücünün görüşünü etkileyerek kazalara neden olabilir.

Cam filmleri 40%’e yakın oranda Anti-glare (yansıma önleme) özelliğine sahiptir. Bu sürüş güvenliğini artıran bir unsurdur.

Konfor İçin,

Tüm bu faydalarının yanında, özellikle yaz aylarında sıcak koltuklara oturmak, sıcak vites kolu ve direksiyon nedeniyle yaşanan konforsuzluk ortadan kalkar. Ayrıca bebek koltuğunda oturan çocukların sürekli olarak güneş alması nedeniyle farklı çözümler kullanılmakta, bu da yüksek bedeller ödeyerek satın aldığınız aracınızda konforsuz bir yaşam alanı kullanmak zorunda kalmanız anlamına gelmektedir.

Cam filmleri, yüksek Gölgeleme Katsayıları (Sc) ile güneşin rahatsız edici etkilerine maruz kalmadan konforlu bir seyahati mümkün kılacaktır.

Güvenlik İçin;

Tek başına Güneş Kontrol Filmleri dahi, otomobillerde kullanılan temperli camların kolaylıkla kırılması sonucu (örneğin yandan çarpan bir araç nedeniyle cam parçalarının yüzümüze savrulması gibi) oluşacak yaralanmaların kısmen önüne geçebilir.

Bunun yanında ileri korunma amacıyla özel olarak üretilen Güvenlik Filmleri, hem Güneş Kontrol Filmlerinin sağladığı faydaları almak ve hem de aracı daha güvenli bir hale getirmek amacıyla birçok sürücü tarafından tercih edilmektedir.

Şeffaf ve Renkli olarak temin edilebilecek Güvenlik filmleri, daha güvenli bir seyahati mümkün kılmaktadır;

  • Kapkaç sırasında yapılan saldırılarda korunmanızı sağlar. Normal bir kapkaç vakasında, camın kırılarak değerli eşyaların gasp edilme süresi ortalama 4 saniyede gerçekleşir. Oysa güvenlik filmleri ilk 8-10 darbede kırılmaz, kırıldıktan sonra da içeri girişe müsade etmez. Böylece hem değerli eşyalar ve hem de sürücü emniyete alınmış olur.
  • Can Güvenliği için, böyle bir saldırı sırasında yaralanmalar ve sürücünün kaza yapması mümkündür. Oysa güvenlik filmi ile kaplanmış bir araçta sürücü olay yerinden kolaylıkla ayrılma imkanı bulabilir.
  • Arka koltukta çocuk olduğu halde yaşanan birçok vakada psikologlar, bunu yaşayan çocuklarda uzun yıllar sürecek bir trahomanın etkisinde kalacaklarını belirlemişlerdir.
  • Kaza anında camların dağılarak yaralanmaya sebebiyet vermesinin önüne geçilir. Camlar savrulmaz ve ayakta kaldıkları için çizme ve kesmeye sebep olamazlar. Filmin içeriden uygulanması nedeniyle elle veya yüzle temas etse bile cam parçalarına temas edilmez. Özellikle devrilen araçlarda film yoksa, cam üzerinde kayma nedeniyle yüz parçalanması ihitmali vardır.
  • Tüm bu korumalara karşın, acil durumlarda kırılan camı dirseğinizle iterek kolaylıkla camdan tahliye olmak mümkündür. Film camı tutarken, cam filmi tutamaz ve dışarı itildiğinde kolaylıkla düşer.
  • Güvenlik Filmlerinin saldırılarda hırsızlığa karşı üstün koruması nedeniyle, birçok hırsız güvenlik filmi olan araçlara saldırmamayı tercih etmekte, bu da hırsızlık vakkalarının azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle asayişe intikal eden dosya sayısı azalacak ve gerek emniyet teşkilatının yükünün azalması ve gerekse adli dosya sayısının düşmesi açısından ülkemiz için dolaylı bir ekonomik tasarruf getirecektir.

Sonuç Değerlendirmesi

Yukarıda sıralamaya çalıştığımız faydalarıyla Oto Cam Filmleri, sanıldığının aksine sadece otomobillerin görünüşünü zenginleştirmek için kullanılan bir aksesuar değil, bir otomobilin mutlak gerekli bir donanımı olma konumundadır.

Gerek asayiş kaygısıyla ve gerekse içerinin görünmemesi nedeniyle diğer sürücüler açısından tedirginlik yaratması sonucu, çok koyu filmlerin kullanımı, cam filmlerinin sayısız faydasının önüne geçmemelidir. Bu faydalar açık renk tonlu filmler de dahi sağlanacağından, belirli bir tonun üzerinde kalmak kaydıyle kullanımına izin verilmeli ve hatta ülke ekonomisine faydaları nedeniyle teşvik edilmelidir. Örneğin Çin ve ABD’de cam filmi kullanımı devlet teşviğine sahiptir.

Önerimiz birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, arka camların 30% ve daha açık, ön sürücü camlarının 60-70% ve daha açık filmle kullanımıdır.

Ticari Araçlar, Personel Taşımacılığı, Yolcu Otobüslerinde Kullanım;

Oto Cam Filmleri konusu, kullanılan araç adetinin fazla olması nedeniyle sadece otomobiller için değerlendirilmekle birlikte, günümüzde milyonlarca yolcunun ve yük taşımacılığının karayolunu tercih etmesi sonucu Yolcu otobüsleri, kamyonlar ve TIR’lar için de bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Daha büyük cam alanına sahip ve uzun süreler Güneş Işığına maruz kalan sürücü ve yolcular, bu durumda daha çok etkilenmekte, ancak güvenlik ve trafik regülasyonu nedeniyle cam filmi kullanamamaktadırlar. Örneğin bazı Şehirlerarası terminaller cam filmi olan otobüsleri kabul etmemekte veya cezai işlem uygulanmaktadır.

Oysa maddi nedenlerle havayolu yerine otobüslerin tercih edilmeye devam edilmesi ile birlikte, karayolu seyahatlerin 24 saati bulduğu uzun yolculuklar yapılan ülkemizde, yolculuk süresince UV’ye ve ısıya maruz kalan sürücü ve yolcuların yine bu faydalardan yararlanması için kapsam genişletilerek, bu araçlar için de gerekli düzenlemeler yapılarak yasal bir çözüm getirilmelidir

 

Oto Cam Filmlerinin araçlarda kullanılmasının, genelde yalnız estetik amaçla ve aracın görüntüsünün değiştirilmesi için kullanıldığı düşünülmekle birlikte, bu eksik ve yetersiz bir değerlendirmeden öteye geçemeyecektir.