• 0537 312 95 70

  • info@hkncamfilmleri.com

  • İstanbul / TÜRKİYE

Oto Cam Film

OTO CAM FİLMİ 

Oto cam filmlerinin araçlarda kullanılmasının, genelde yalnız estetik amaçla ve aracın görüntüsünün değiştirilmesi için kullanıldığı düşünülmekle birlikte, bu eksik ve yetersiz bir değerlendirmeden öteye geçemeyecektir.

Teknik özellikleri ve sayısız faydalarıyla, özellikle Akdeniz bölgesinde bulunan ve yılın en az yedi ayı yoğun güneş enerjisi alan ülkemiz için, ekonomik, sağlık, güvenlik ve çevresel katkılarıyla bir gereklilik olma özelliğini taşımaktadır.

Teknik özellikleri

Oto cam filmleri, çekirdek malzemesi polyster esaslı şeffaf bir malzemeden oluşan ve üzerinde UV koruma, güvenli yapışkan, çizilmezlik katı, renklendirme katı ve koruma folyosu eklenerek çok katlı (5-7 kat) bir yapıya sahip bir izolasyon ve güvenlik materyalidir.

Kullanılan bu katlar sayesinde, Güneşin Yakıcı etkisine sahip IR (Infra-red) ve UV (Ultra-Violet) ışınlarını önlerken, Görünür Işığı (VLT) kullanılan renklendirme oranında geçiren bir koruma işlevi gerçekleştirir.

Toplam güneş enerjisi, solar spektrumda 3 band halinde bize ulaşır,

0-360 Nm arası UV (Ultra-violet)

360 – 720 Nm arası VLT (Görünür Işık)

720- 3000 Nm IR (Infra-red)

İnsan gözünün görme eşiği, yalnız 360-720 Nm arasındaki ışımayı (VLT) algılamakla birlikte, Toplam Güneş Enerjisi, cildimize, konutlarımıza ve araçlarımıza gün boyu tesir etmeye devam eder. Bu yalnız yaz aylarında sıcak günlerde gerçekleşen bir tehtid değil, kış aylarında ve hatta bulutlu bir havada dahi Güneş Radyasyonunu almaya devam ederiz.

Kaliteli bir güneş kontrol filmi, üretiminde kullanılan teknoloji sayesinde, bizlere Güneşten Korunmak için aşağıda sıralanan sayısız faydalar sunar. Bu faydayı öncelikle Teknik Değerlerini özetleyerek izah etmeye çalışalım;

Araç içerisinde çok küçük bir hacim (yaklaşık 10m3) olması nedeniyle, çok kısa bir süre içerisinde güneşten gelen TSE, araç içerisinde aşırı ısı birikimine, konforsuzluğa ve aşırı klima tüketimine neden olur. Araç döşemesini ve kişisel eşyaları bozar, arızalara neden olur.

Camlar (renklendirilmiş dahi olsa) hiçbir şekilde UV koruması sağlamaz ve araç içerisinde özellikle yaşlı ve çocuklara zarar verir. Özellikle UV-A, bulut ve atmosfer tarafından engellenemez ve cilt kanserine neden olur.

Görünür Işık, filmin tonuyla birlikte ayarlanabilir ve özellikle sürüş esnasında içerideki yansımalar nedeniyle sürüş emniyeti açısından kontrol edilmesi gereken bir faktördür.

Güneş kontrol filmlerinin faydaları

Güneş Kontrol Filmleri, kendi içerisinde renklendirmesi, metalize tekniği, yapışkan tenolojisi gibi özellikleriyle çok farklılık gösteren bir ürün grubu olup, binalar ve otomobiller için ayrı ürünler olarak üretilmektedir. Aşağıda sıralanan birçok fayda hem bina ve hem de oto filmleri için geçerli olmaktadır.

Sağlık için

Cam Filmleri yüksek oranda UV engelleme özelliğine sahiptir. UV-A, UV-B ve UV-C ışınları farklı dalga boylarında çeşitli zararlı etkilere sahiptirler.

UV-A (320-400 nm): bu ışın atmosfer ve cam tarafından engellenmez.

UV-B (290-320 nm): bu ışın, atmosfer ve ozon tabakası tarafından kısmen tutulur.

UV-C (100-290 nm): bu ışın, atmosfer ve ozon tabakası tarafından yüksek oranda tutulur.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre;

UV öldürücü bir cilt kanseri tipi olan Melanoma’ya neden olmaktadır. Dünyada her 39 erkekten ve her 58 kadından biri melanomaya yakalanmaktadır. İnsan hayatı boyunca tek bir güneş yanığı, melanoma riskini 2 kat artırmaktadır. Genel inanışın aksine, güneş hasarının 80% sini plajda değil, günlük yaşamda almaktayız. Özellikle yaz ve kış ayırmaksızın, el, kol ve vücudun açık bölgelerinde sürekli olarak kanser oluşumu riski bulunur. Melanoma, çocuk kanser türlerinin 3% oranını teşkil eder. Bunun 90% si 10-14 yaş arasındaki kız çocuklarında görülmektedir

Çevre için

AC kullanımına bağlı yakıt tüketiminin düşmesiyle birlikte, doğaya salınan Karbon Emisyonu da aynı nispette düşecektir. Egzoz emisyonunun azaltılması, doğal tabiatı korur, küresel ısınmayı azaltır, özellikle şehirlerde yoğun trafiğe bağlı olarak soluma yoluyla yaşanan bireysel etkilenmeyi azaltır.

Bu doğal çevreye olumlu katkı sağlarken, yine egzoz gazlarının azalmasına bağlı olarak sağlık sorunlarının azaltılmasına katkı sağlayacaktır.

Atık yönetimine etkisi

UV ışınları, kabin içinin renk değiştirmesine, eskimesine ve kısmen şeklinin bozulmasına neden olurlar. Bu nedenlerle araç içine UV ışınların girmesini engellemek, hem sağlık açısından önemlidir ve hem de araç içinin eskimesini önler. Bu daha az parça değişimi ve dolayısıyle daha az atık kullanımı anlamına gelecektir.